poniedziałek, 27 kwietnia 2020

1468 PLN w 3 miesiące. Zysk z lokaty wyniósłby.. 42 PLN. Kryptowaluty - mój portfel. Tydzień 3.


     Wartość kryptowalut, które przedstawiam w tej serii wzrosła o 1468 PLN w ciągu około 3 miesięcy. Gdyby taki sam kapitał wpłacić na jedną z lepszych lokat na rynku z oprocentowaniem 3% w skali roku, zysk w podobnym czasie wyniósłby 35 razy mniej, czyli 42 PLN.
   
     Dzisiaj trzeci z kolei wpis z serii kryptowaluty - mój portfel. Zaczynam go nieco inaczej, przedstawiam od razu zysk, jaki portfel wygenerował w czasie około 3 miesięcy. Dlaczego tak zrobiłem? Chcę ci pokazać, że duże wahania cenowe na rynku kryptowalut są sporą okazją do osiągania ponadprzeciętnych zysków. Oczywiście jest też druga strona medalu i wchodząc na rynek w złym momencie, bez odpowiedniej wiedzy i cierpliwości możesz także stracić swój kapitał.

Wartość początkowa portfela, który prowadzę na potrzeby tej serii wynosiła 5704 PLN. W tym czasie portfel wygenerował ponad 25% zysku (w około 3 miesiące) dając zarobić prawie 1500 PLN. Musisz jednak pamiętać, że jest to zysk "papierowy", ponieważ go nie zrealizowałem. Portfel mam zamiar prowadzić co najmniej przez kolejnych kilka miesięcy, ponieważ wg danych historycznych i niektórych wskaźników oraz modeli wyceny wynika, że szczyt wartości Bitcoina i innych kryptowalut (co za tym idzie największe zyski) może nastąpić w 2021 roku. Podchodzę do tego cierpliwie i nie martwię się czy w danym tygodniu jestem na minusie czy na plusie. Gdybym jednak chciał dzisiaj zrealizować swój zysk, trzeba pamiętać jeszcze o podatku w wysokości 19%, kwota "na czysto" wyglądałaby następująco:

1468 PLN - 19% (podatek) = 1189 PLN

Natomiast gdybym taką samą kwotę - 5704 PLN wpłacił na jedną z lepszych lokat na rynku z oprocentowaniem 3% w skali roku mój zysk na dzień dzisiejszy wyglądałby następująco:

5704 PLN * 3% = 171 PLN

171 PLN / 12 miesięcy = 14.25 PLN

14.25 PLN - 19% (podatek) = 11.54 PLN

11.54 * 3 miesiące = 34.6 PLNJak widzisz różnica jest ogromna. Inwestując kilka miesięcy temu w kryptowaluty zysk na dzień dzisiejszy to 1189 PLN "na czysto", podczas gdy zysk z lokaty wyniósłby 34.6 PLN. Oczywiście trzeba pamiętać, że lokata jest to tzw. pewny zysk i jest bardzo znikome prawdopodobieństwo, żebyś stracił swoje środki lokując je w banku - Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni depozyty do równowartości 100 000 EUR. Z drugiej strony rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i to ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje środki, jednak potencjalne możliwe zwroty z inwestycji są nieporównywalnie większe. Jest to dokładne odzwierciedlenie znanej od lat zasady - im większe ryzyko inwestycyjne, tym większy potencjalny zysk (i możliwa strata).

     Kryptowaluta, która została przeze mnie dokupiona w tym tygodniu to Dash (DASH). Tak jak wcześniej pisałem, mam zamiar dokupować Dash każdego tygodnia za 50 PLN dopóki cena nie przekroczy 500 PLN za sztukę. Wtedy będę myślał co dalej. Przypominam kilka założeń, które ustaliłem dla serii kryptowaluty - mój portfel:

 • Aktualizację wyników portfela będę robił na początku każdego tygodnia
 • Co tydzień będę dokupował do portfela nową pozycję o wartości 50 PLN
 • Przedstawiony portfel jest znaczną częścią mojego portfolio, daje to pojęcie o jakich mniej więcej kwotach mówimy
 • Portfel jest mocno agresywny (ryzykowny). Są w nim pozycje bardzo solidne jak Ethereum (ETH), ale także bardzo niepewnie jak Bitcoin Diamond (BCD). Pozwoli to na obserwację i wyciągnięcie własnych wniosków po kilku tygodniach.
 • Portfel będę wyprzedawał partiami przy pewnych poziomach cen Bitcoina. Przykładowo przy cenie BTC 20 000 USD wyprzedaję 10%, przy kolejnym pułapie kolejne 10 % itd. Moją strategię wyjścia omówię w jednym z wpisów w późniejszym terminie.
 • Aktualne kursy kryptowalut będę sprawdzał w dniu publikacji wpisu wg serwisu Coinpaprika

Poniżej znajdziecie grafikę pokazującą cały portfel rozbity na poszczególne pozycje wraz z cenami ich zakupu. Grafika jest zaktualizowana o dzisiejszy zakup Dash.Na dzień dzisiejszy wartość portfela wygląda następująco:


Od momentu zakupów do dziś portfel wygenerował 25.7% zysku.Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:2 komentarze:

 1. Mozna bylo zarobic mozna bylo stracic, ja stracilem w 4 miesiace 40% kapitalu

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokladnie, zależy w jaki projekt i w jakim czasie inwestujesz. Gdybym ja zainwestował np. tylko w BCD i BAT byłbym prawie -20%. Dlatego moim zdaniem podstawa to dywersyfikacja w różne projekty (co umnie do tej pory się sprawdza) i w ogóle dywersyfikacja swoich oszczędności. Część obligacje, lokaty, złoto i ktypto na przykład.

  OdpowiedzUsuń