środa, 22 kwietnia 2020

Co to jest Bitcoin - jego krótka historia. Co powinieneś o nim wiedzieć?


     Możesz znaleźć wiele opisów Bitcoina w sieci. Ja postaram się przedstawić kryptowalutę jaką jest Bitcoin w prosty sposób, ale z zachowaniem najważniejszych informacji. Dodatkowo zamieszczam kilka ciekawostek, których możesz nie znaleźć w innych opisach.

     Na sam początek musisz wiedzieć, że treści, które tworzę na tym blogu są podzielone na kilka podstawowych kategorii. Każda z nich jest opisana etykietą na dole posta, możesz w nią kliknąć i zostaniesz przeniesiony do wszystkich wpisów, które przypisane są do danej kategorii. Wpisy są przydzielone do poniższych kategorii:

1. mójportfel - śledzimy wycenę kryptowalut, które posiadam w swoim portfelu. Co tydzień aktualizuję wycenę całego portfela oraz dokupuję kolejną pozycję za 50 PLN.

2. wskaźniki - omawiam i tłumaczę różnego rodzaju modele wyceny Bitcoina i innych kryptowalut. Mogą one być bardzo przydatne przy wyborze odpowiedniego momentu zakupu i sprzedaży swoich cyfrowych aktywów.

3. podstawy - omawiam podstawowe pojęcia takie jak Bitcoin, kryptowaluty, blockchain, gdzie kupić i przechowywać kryptowaluty itd.

4. kryptowaluty - przedstawiam informacje na temat wybranych kryptowalut np. Ethereum (ETH), Dash (DASH), Binance Coin (BNB), Chainlink (LINK) itd.


     Wracając do samego Bitcoina. Jedną z pierwszych transakcji zakupu za Bitcoiny czegokolwiek, co miało realną wartość, były 2 pizze z restauracji Papa John's. Prawie 10 lat temu 22 maja 2010 r. programista Laszlo Haneycz zakupił 2 pizze za 10 000 Bitcoinów. W tamtym czasie szacowano, że była to równowartość mniej więcej 30 USD. Gdyby za tą samą ilość Bitcoinów zamówiono pizze w grudniu 2017 r. (szczyt wyceny BTC) kosztowałyby one około 200 000 000 USD, czyli niespełna 1 miliard PLN. Bitcoin od zerowej wartości w momencie jego stworzenia w 2009 r., kiedy o jego istnieniu wiedziała tylko garstka programistów i komputerowych freaków, aż do dnia dzisiejszego kiedy wyceniany jest za 7 000 USD/BTC przebył długą drogę. W międzyczasie ustanawiając ATH (All Time High - najwyższa historycznie wycena) na poziomie około 20 000 USD, czyli około 80 000 PLN za 1 BTC.
     Kilka słów o tym, dlaczego Bitcoin jest moim zdaniem rewolucyjną technologią i dlaczego powinniśmy poświęcić mu nieco uwagi, żeby lepiej go zrozumieć:

 • Protokół Bitcoin stworzyła w 2009 r. tuż po kryzysie gospodarczym osoba (lub grupa osób) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pierwszy blok wykopany został 3 stycznia 2009 r. i został nazwany blokiem Genesis, co oznacza początek. Pierwsza transakcja na blockchain Bitcoina odbyła się tego samego dnia o godzinie 18:15 a do sieci trafiło pierwsze w historii 50 sztuk BTC.

 • Będzie tylko 21 000 000 sztuk Bitcoin i ani jednej więcej. Tak ustawiony jest algorytm, którego nie da się zmienić. Jest to jeden z elementów, który tworzy wartość Bitcoina - jego deficytowość. Wraz ze zwiększającym się popytem i przyspieszającą każdego roku masową adopcją, ilość BTC pozostaje niezmienna. Bitcoina nie da się "dodrukować" tak jak walut fiducjarnych takich jak np. Dolar czy Euro. Ostatni Bitcoin zostanie wykopany w około 2140 r. 

 • Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią peer-to-peer. Oznacza to, że każdy użytkownik tego ekosystemu jest sobie równy. Nie ma pośredników pomiędzy wymianą śródków (tzw. third party) tak jak w tradycyjnym systemie bankowym, gdzie nasze środki kontrolowane są przez banki czy inne instytucje finansowe.

 • Transakcji w sieci Bitcoin nie da się cofnąć ani zatrzymać. Dostęp do środków ma tylko i wyłącznie osoba, która jest w posiadaniu klucza prywatnego do portfela (podobnie jak hasło do konta bankowego). Nie ma pośrednika, który może zablokować nam środki, zatrzymać transakcję, uznać że transakcja nie może być wykonana z rożnych względów (tak może działać bank). Bitcoin jest przekazywany w modelu użytkownik-użytkownik dając pełną kontrolę nad swoimi środkami.

 • Bitcoin jest tak zaprojektowany, że do 2140 r. będzie wydobyte 21 000 000 sztuk. Średnio co 10 minut (czas wydobycia 1 bloku w sieci blockchain Bitcoina) do sieci trafiają nowe Bitcoiny. Na początku było to 50 BTC/10 minut. Protokół jest tak zaprojektowany, że co 210 000 bloków, czyli średnio co 4 lata mamy do czynienia z halvingiem w sieci Bitcoin. Halving oznacza obcięcie podaży Bitcoin o połowę. Pierwszy halving mieliśmy w 2012 r., kiedy to nagroda dla górników za wydobycie każdego kolejnego bloku spadła z 50 BTC na 25 BTC. Drugi w historii halving miał miejsce w 2016 r. - nagroda za wydobyty blok spadła z 25 BTC na 12.5 BTC. Trzeci halving w sieci Bitcoin czeka nas za około 19 dni. Nagroda za każdy blok spadnie o 50% z 12.5 BTC na 6.25 BTC. Każdy z halvingów miał pozytywny wpływ na wycenę Bitcoin. Występuje szok podażowy - popyt na kryptowalutę rośnie, natomiast jej podaż w jednym momencie spada o połowę.

 • Środki wysyłane za pomocą Bitcoin mogą być 24/7 365 dni w roku. Nie ma możliwości, żeby ekosystem był "nieczynny" tak jak ma to miejsce na rynkach tradycyjnych albo w tradycyjnej bankowości. Możemy wysłać Bitcoin na drugi koniec świata a czas transakcji liczony jest w minutach, nawet jeśli wysyłamy środki w niedzielę. Wysłanie pieniędzy np. do Australii za pomocą tradycyjnego pośrednika zajmie średnio kilka dni i kosztuje kilkanaście / kilkadziesiąt razy drożej niż za pomocą BTC.

 • Przenoszenie  wartości w Bitcoin jest nieporównywalnie tanie w stosunku do innych aktywów. Wyobraź sobie, że masz 100 000 PLN w złocie oraz 100 000 PLN w Bitcoin. Przetransportowanie złota do innego kraju będzie wiązało się na pewno z odczuwalnym kosztem, a dodatkowo narażamy się na kradzież/konfiskatę. Ta sama wartość w BTC może być przesłana na drugi koniec świata dosłownie za kilkanaście groszy. Dodatkowo mając klucz prywatny, tylko ty jesteś osobą, która może mieć dostęp do swoich środków. Żeby dobrze się zrozumieć, nie mam nic przeciwko złotu. Próbuję pokazać jakie walory ma Bitcoin.

 • Transakcje odbywają się na blockchain, czyli tzw. łańcuch bloków. Blockchain jest zdecentralizowanym rejestrem, a każdy użytkownik ma dostęp do pełnej historii zapisów. Przez co sieć jest transparentna, a kolejne bloki nie mogą być zmieniane. Nikt nie ma "władzy" nad rejestrem, ponieważ jest to sieć zdecentralizowana.

 • Dokumentem, który opisuje działanie Bitcoina i jego ideę jest wydany 31 października 2008 r. przez Satoshi Nakamoto White Paper. Zachęcam każdego zainteresowanego do zapoznania się z nim. W internecie można znaleźć White Paper Bitcoina przetłumaczony na język polski.

 • Bitcoin wydobywany jest w procesie zwanym mining (kopanie). Stosuje się do tego wyspecjalizowane urządzenia, które starają się rozwiązać zagadkę kryptograficzną. Górnik, który wykopie kolejny blok jest nagradzany Bitcoinami (12.5 BTC jeszcze przez 19 dni). Na samym początku istnienia Bitcoiny kopało się za pomocą zwykłych komputerów. Wraz ze wzrostem trudności kopania stało się to nieopłacalne. Dzisiaj do wydobycia BTC stosuje się koparki kryptowalutowe (mocne komputery dedykowane do kopania kryptowalut). Jest sporo firm, które mają setki takich koparek i jest to po prostu dla nich biznes. Takie firmy tworzą kopalnie tzw. mining pools.

 • Bitcoin jest podzielny do 8. miejsca po przecinku. Najmniejsza część Bitcoina 0.00000001 nosi nazwę Satoshi, na część imienia twórcy Bitcoina.

     Powyższe informację są podstawową wiedzą na temat Bitcoin. Oczywiście jest to tylko pewna część ważnych zagadnień, gdyby opisać je wszystkie wyszłaby z tego całkiem gruba książką. Mam nadzieję, że ta wiedza przyda ci się i będzie dobrym początkiem do dalszego szukania informacji na temat Bitcoina i innych kryptowalut.


Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza