czwartek, 16 kwietnia 2020

Bitcoin Rainbow Chart. Wykres, który pokazuje dokładnie kiedy kupić i sprzedać Bitcoina?


     Jak już wcześniej wspominałem, jestem zwolennikiem analizowania różnego rodzaju wykresów i modeli, które mogą pomóc w wybraniu odpowiedniego momentu na zakup i sprzedaż Bitcoina. Dzisiaj przygotowałem dla was bardzo fajny wykres, który do tej pory bardzo dokładnie "przewidywał" cenę Bitcoina.

 
 Jak zdążyliście zauważyć w tytule, dzisiaj chcę omówić i przedstawić wam swoje spojrzenie na bardzo ciekawy wykres, który nosi nazwę Bitcoin Rainbow Price Chart. Wykres znajdziecie poniżej:

autor: Uber Holger
źródło: https://www.blockchaincenter.net/bitcoin-rainbow-chart/

     Jak widzicie jest to wykres ceny Bitcoin, która rejestrowana jest od początku 2012 r. (lewa strona wykresu) aż do dnia dzisiejszego. Na wykres nałożone są różne kolory tworzące tęczę, każdy z tych kolorów ma swoje znaczenie, które omówię poniżej. Dodatkowo możecie zauważyć,że przez wykres przechodzą 3 pionowe linie - są to momenty halvingów Bitcoina . Halving polega na zredukowaniu o 50% nagrody dla górników wydobywających BTC. I tak przy halvingu, który odbędzie się już za niecały miesiąc, ilość Bitcoin trafiających do sieci co około 10 minut będzie zredukowana z 12.5 BTC na 6.25 BTC.

     Żeby zrozumieć jak dobrze wykres do tej pory sprawdzał się, musicie poznać oznaczenie każdego z kolorów tej tęczy. Objaśnienie poniżej:


Teraz czas na wnioski, które moim zdaniem możemy wyciągnąć z tego wykresu:

1. Cena Bitcoin porusza się w 4-letnich cyklach (halving Bitcoin odbywa się co 4 lata)

  • Najniższe wyceny Bitcoin odnotowuje w okolicach halvingu.
  • Najwyższą cenę Bitcoin osiągał po 11 miesiącach po halvingu (halving nr 1) lub po 18 miesiącach po halvingu (halving nr 2)

2. Zgodnie z wykresem widzimy, że historycznie najlepszym czasem na zakup Bitcoin były strefy z dołu wykresu (zimne kolory), czyli miejsce w jakim jesteśmy obecnie.

3. Najlepszy czas na sprzedaż Bitcoin i wygenerowanie jak największego zysku, był w obszarach pomarańczowych i czerwonych kolorów.

4. W Bitcoin (a także sporo innych kryptowalut) warto inwestować z myślą o dłuższej perspektywie, co najmniej kilku/kilkunastu miesięcy. Podchodząc do tego w ten sposób nie martwię się czy Bitcoin kosztuje obecnie 7 000 USD, 6 100 USD czy 9 000 USD. Patrzę na to w perspektywie kolejnych miesięcy wierząc, że wycena 1 BTC osiągnie kilkadziesiąt tysięcy USD.


     Spójrzcie na wykres jeszcze raz i przypomnijcie sobie szczyt wycen właściwie wszystkich kryptowalut, który miał miejsce w grudniu 2017 r. Okazuje się, że gdyby korzystać z tego wykresu, można było sprzedać swoje kryptowaluty praktycznie dokładnie w idealnym miejscu, kiedy 1 Bitcoin wyceniany był na 20 000 USD, generując przy tym niespotykane na normalnych rynkach zyski.

Musicie pamiętać, że Bitcoin jest koniem pociągowym całego rynku. Kiedy cena Bitcoin spada, spada cały rynek. Kiedy wycena rośnie, podążają za tym w zasadzie wszystkie inne kryptowaluty.

Kolejna sprawa to wybranie dobrego momentu na inwestowanie w kryptowaluty. Zastanawia mnie dlaczego, kiedy Bitcoin i inne kryptowaluty są stosunkowo tanie np. pierwsza połowa 2019 r. albo obecnie, ludzie nie są chętni do inwestowania. Natomiast, kiedy cena BTC rośnie do 10 000 USD czy 12 000 USD nagle wszyscy zaczynają o tym mówić i robią zakupy. Czy nie lepiej zainwestować w czasie, kiedy mało kto o tym mówi i zamiast wchodzić na poziomie np. 12 000 USD liczyć już pierwsze zyski? Oczywiście nie namawiam nikogo do inwestowania w kryptowaluty. Musicie pamiętać, że nikt nie da wam żadnych gwarancji i każdy jest odpowiedzialny za swoje pieniądze. Jednak warto pomyśleć o tym co napisałem powyżej.

Dlaczego tak się dzieje, że ludzie kupują dopiero po mocnych wzrostach tracąc przy okazji potencjalne zyski, które można było wypracować, kiedy mało kto mówił o kryptowalutach, a cena była okazyjna? Zjawisko to ma swoją nazwę - FOMO.

źródło: reddit.com


FOMO, czyli Fear Of Missing Out. Strach przed tym, że ominie nas okazja. To dlatego, kiedy Bitcoin osiągał poprzednie szczyty a większość mediów na świecie o tym mówiła, ludzie kupowali Bitcoina po 17, 19 czy 20 tys. USD myśląc, że z tygodnia na tydzień staną się bogaci. Po czym przyszła weryfikacja i cena BTC zaczęła spadać (zgodnie z 4 letnim cyklem) a ludzie zaczęli tracić pieniądze.

Warto wyciągnąć z tego lekcje i śledzić rynek zanim usłyszycie w mediach, że Bitcoin bije kolejne rekordy. Wtedy wchodzenie w kryptowaluty jest dużo bardziej ryzykowne i może okazać się, że zamiast zarobić spore pieniądze, po prostu je stracicie.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza