poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Gdzie kupić Bitcoin? Gdzie trzymać swoje kryptowaluty? Jak śledzić ceny? Kilka stron, które nowej osobie zaoszczędzą sporo czasu.     Wiem jak ciężko na samym początku dowiedzieć się czegokolwiek. Gdzie kupić kryptowaluty ? Jak je przechowywać i gdzie mogę śledzić krypto rynek? W dzisiejszym wpisie przygotowałem kilka stron/portfeli, z których ja sam korzystam.

     Kiedy zaczynałem interesować się trochę mocniej Bitcoinem i innymi kryptowalutami bardzo ciężko było mi wystartować z pierwszymi zakupami. O ile wyszukanie giełdy nie zajęło mi tak dużo czasu, to ze znalezieniem portfela nie było już tak łatwo. Pierwsza i podstawowa zasada na którą idzie dosyć szybko napotkać to "nie trzymaj nigdy swoich kryptowalut na giełdach". Not your keys not your crypto. Giełdy były wielokrotnie hackowane a użytkownicy tracili wszystkie swoje kryptoaktywa.

     Z drugiej strony będąc zupełnie zielonym zaczynasz czytać, że są cold wallety i hot wallety. Portfele papierowe, portfele sprzętowe, portfele mobilne i desktopowe i kilka innych. Nie jest łatwo się w tym wszystkim połapać na początku. Nie będę teraz się rozpisywał, które są bezpieczne a które mniej. Ten wpis ma na celu pokazanie kilku stron i portfeli, których używam po wcześniejszym rozpoznaniu czy jest w ogóle sens.

     To że opisuję te giełdy, strony, portfele nie znaczy że są one najlepsze albo najbardziej bezpieczne. Mój wybór padł na nie z różnych względów, używam ich od ponad 6 miesięcy i do tego czasu jestem zadowolony.

     Zaczynając przygodę z krypto moim pierwszym krokiem było zarejestrowanie się na polskiej giełdzie Bitbay. Rejestracja przebiega całkiem sprawnie (potrzebny jest dowód osobisty), support odpowiada na pytania zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Jest około 30 kryptowalut możliwych do zakupu. Na początek wystarczy, można znaleźć kilka znanych i cenionych pozycji. Ceny z reguły są wyższe niż na giełdach o zasięgu ogólnoświatowym, spowodowane to jest pewnie dużo mniejszym wolumenem transakcji.

źródło: https://bitbay.net/pl

     Będąc chwilę dłużej okazuje się, że jest sporo ciekawych projektów (tokeny/kryptowaluty) których nie można kupić na BitBay. Tu moim kolejnym krokiem okazała się giełda Binance. Mnóstwo kryptowalut, korzystniejsze wyceny niż na BitBay, ogromne wolumeny. Podczas kiedy ja się rejestrowałem nie było KYC (know your customer), więc rejestracja bez dowodu tożsamości do pewnego limitu dziennych wypłat. Od jakiegoś czasu jest możliwość zakupienia kilku głównych kryptowalut (np. BTC, ETH) za pomocą karty debetowej - musimy przejść proces weryfikacji z dowodem.

źródło: https://www.binance.com/en

     Kiedy już zakupimy swoje kryptowaluty czas na wypłacenie ich z giełdy. Ja osobiście swoje środki trzymam w kilku miejscach dywersyfikując ryzyko, gdyby np. jakiś portfel miałby zostać zhackowany albo stało by się coś innego o czym w tym momencie nie mam pojęcia, ale spowodowałoby to utratę środków. Część kryptowalut trzymam na portfelach papierowych (paper wallets) a część na portfelach mobilnych.

     Pierwszym z nich jest Trust Wallet. Jest to oficjalny portfel giełdy Binance. Dosyć prosty w obsłudze. Można trzymać na nim wiele kryptowalut i tokenów.

źródło: https://trustwallet.com/

     Drugim mobilnym portfelem, którego używam jest Coinomi. Jest to portfel, który jest na rynku już kilka dobrych lat i cieszy się dobrą opinią użytkowników. Bardzo podobny w obsłudze do Trust Wallet.

źródło: https://www.coinomi.com/en/


     Wyceny kryptowalut sprawdzam na CoinMarketCap. Jest to strona odwiedzana przez miliony użytkowników każdego dnia. Możemy tam sprawdzić jaki jest ogólny marketcap, czyli ogólna wartość rynku kryptowalut. Wyceny poszczególnych z nich wraz ze zmianami jakie nastąpiły np. w ciągu ostatnich 24h. Możemy także kliknąć w daną kryptowalutę i zobaczyć więcej informacji takich jak: kiedy została stworzona, kiedy miała swoją najwyższą wycenę, jaka będzie docelowa ilość itd.
Ciekawą informacją jest także dominacja Bitcoina (BTC Dominance), pokazuje nam ile % całego rynku stanowi Bitcoin.

źródło: https://coinmarketcap.com/

     Podobnym serwisem, chociaż moim zdaniem przyjemniejszym dla oka jest Coinpaprika. Tutaj mam ustawione wyświetlanie cen w PLN. Jest to dla mnie wygodne śledzić ceny w tych dwóch serwisach, w jednym z nich śledzę ceny w USD, w drugim w PLN. Dodatkowo moim zdaniem dobrze jest nie polegać tylko i wyłącznie na jednym źródle informacji.

źródło: https://coinpaprika.com/pl/

     Mam nadzieję, że te kilka pozycji przyda się komuś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek.


Kliknij poniżej, jeżeli chcesz zobaczyć dokładną instrukcję krok po kroku jak się zarejestrować:


Disclaimer:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza