piątek, 17 kwietnia 2020

Kiedy jest najlepszy czas na zakup kryptowalut? Przygotowałem 6 wskaźników, które pomogą to ocenić.     Skąd wiedzieć, kiedy jest dobry czas na inwestycję w kryptowaluty? Rynek ten charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością, niespotykaną na rynkach tradycyjnych. Dzisiaj przedstawię wam 6 wskaźników, które mogą okazać się pomocne przy wyborze odpowiedniego momentu na inwestycję w Bitcoin i inne kryptowaluty.     Wahania na rynku kryptowalut rzędu kilku czy kilkunastu % nawet w ciągu doby, to coś do czego się już zdążyliśmy przyzwyczaić. Moim zdaniem może być to powodem, dlaczego sporo nowych osób na tym rynku po pierwszych większych spadkach wycofuje swoje środki i zniechęca się do dalszych inwestycji. Uważam, że inwestując w kryptowaluty, należy przyjąć perspektywę średnio albo długoterminową, dodatkowo przeznaczać tylko środki, które nie są nam potrzebne do życia i jesteśmy w stanie odciąć się od nich emocjonalnie na dłuższy czas. Poniżej przedstawię 6 indykatorów, które mogą okazać się pomocne w znalezieniu potencjalnie dobrych momentów na wejście w świat kryptowalut.

Każdy z wskaźników omówię krótko w kilku zdaniach. W niedalekiej przyszłości poświęcę osobne wpisy dla każdego z nich.


1. Fear and greed index (indeks strachu i chciwości).

źródło: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Crypto Fear and greed index pokazuje jaki ogólnie panuje nastrój na rynku. Obecnie wskaźnik pokazuje Extreme Fear na poziomie 15, czyli na rynku panuje bardzo duży strach. W przeszłości bardzo często zdarzało się, że kiedy powyższy wskaźnik pokazywał Extreme Fear lub Fear były to dobre momenty na zakup kryptowalut. Jest słynne powiedzenie "Kupuj kiedy na rynkach leje się krew. Sprzedawaj, kiedy ludzie są chciwi". Z reguły jednak nowe osoby kupują kiedy fear and greed indeks pokazuje wartości na zielonym polu, a w mediach można usłyszeć, że kryptowaluty osiągają niesamowite zwroty z inwestycji.


2. Bitcoin "Rainbow" price chart.

   autor: Uber Holger
źródło:  https://www.blockchaincenter.net/bitcoin-rainbow-chart/

Jest to wskaźnik, który dokładnie opisałem we wczorajszym wpisie. Znajdziecie tam opis, w jaki sposób odczytywać ten indykator i co oznaczają poszczególne kolory.


3. Bitcoin golden ratio (złota proporcja cyklu Bitcoin).

źródło: https://www.tradingview.com/chart/BTCUSD/QBeNL8jt-BITCOIN-The-Golden-51-49-Ratio-600-days-of-Bull-Market-left/

Wskaźnik ten bardzo fajnie pokazuje, jak do tej pory zachowywała się cena Bitcoina przed i po halvingu. Kiedy go przeanalizujecie zobaczycie skąd wzięła się nazwa "golden ratio". Do tej pory najniższa cena Bitcoin przed występującym halvingiem oraz najwyższa cena po halvingu występowały właściwie w takim samym odstępie czasu. Dla pełnej jasności:

 • halving 1 miał miejsce w listopadzie 2012 roku. Najniższa cena Bitcoin przed halvingiem była zanotowana w listopadzie 2011 roku - 12 miesięcy przed halvingiem. Bitcoin swoją najwyższą cenę po halvingu osiągnął w listopadzie 2013 roku - około 12 miesięcy po halvingu. Jak widać czas pomiędzy najniższą ceną Bitcoina przed halvingiem, a najwyższą ceną Bitcoina po halvingu jest bardzo zbliżony.

 • halving 2 miał miejsce w lipcu 2016 roku. Najniższa cena Bitcoin przed halvingiem była zanotowana w styczniu 2015 roku - 19 miesięcy przed halvingiem. Bitcoin swoją najwyższą cenę po halvingu osiągnął w grudniu 2017 roku - 18 miesięcy po halvingu. 

Jeśli wykres miałby się nadal tak dobrze sprawdzać, najniższą cenę przed 3 halvingiem (halving odbędzie się w maju 2020 r.) zanotowano w grudniu 2018 roku - 18 miesięcy przed halvingiem. Gdyby sytuacja się powtórzyła, Bitcoin szczyt ceny powinien osiągnąć około października 2021 roku.


Mam do was prośbę. 
Jeżeli uważacie ten wpis za pomocny, zostawcie pod nim proszę jakikolwiek komentarz.
Pozwoli mi to na dotarcie do większej liczby osób (algorytmy Google).
Z góry dziękuję.


4. Hash rate sieci Bitcoin.

źródło: https://www.blockchain.com/charts/hash-rate

Hashrate Bitcoin jest to moc wydobywcza sieci Bitcoin. Wszystkie komputery podłączone do sieci, które pozwalają na zatwierdzanie transakcji i wydobywanie nowych Bitcoinów. Wskaźnik ten świadczy o sile sieci Bitcoin, a także o aktywności górników.


5. Stock 2 flow model.

autor i źródło: https://twitter.com/100trillionUSD

Cena Bitcoin z ponad 90% dokładnością podąża za wykresem stock 2 flow. W skrócie stock 2 flow jest modelem mówiącym o tym, ile czasu zajmie wyprodukowanie takiej ilości aktywów jaka jest obecnie w obiegu. 

I tak przy obecnej podaży Bitcoin 12.5 BTC/10 min (1800 BTC dzień) zajęłoby około 28 lat wytworzenie ilości jaka jest teraz w obiegu, czyli 18.3 mln BTC. Po halvingu będzie wydobywanych tylko 6.25 BTC/10 min, więc stock 2 flow będzie 2 razy większy, czyli około 56 (56 lat zajmie odtworzenie obecnych zapasów Bitcoin).

źródło: https://www.benzinga.com/markets/cryptocurrency/19/10/14540676/when-will-bitcoin-hit-its-next-big-peak-how-high-will-it-goJak widzicie już za niecały miesiąc stock 2 flow Bitcoina będzie bardzo zbliżone do złota. Natomiast po kolejnym halvingu za 4 lata, żeby uzsykać ilość BTC będących w obiegu, trzeba byłoby poczekać 121 lat. 

Teraz możemy zastanowić się, dlaczego złoto od tysięcy lat jest jednym z najlepszych zabezpieczeń kapitału? Bo jest go ograniczona ilość i nie można więcej sztucznie doprodukować (tak jak robią to kraje z pustym dodrukiem pieniądza). Bitcoin będzie jeszcze rzadszy niż złoto. Model stock 2 flow przewiduje cenę około 100 000 USD/BTC po kolejnym halvingu.


6. Google trends.

źródło: https://trends.google.com/trends/?geo=US

Warto także śledzić poszczególne frazy w Google trends. Wpisując Bitcoin, Bitcoin halving czy inne powiązane hasła, możemy zaobserwować jak duże zainteresowanie kryptowalutami jest w danym kraju lub na świecie. Łącząc to z innym wskaźnikami, które dziś opisałem, jest spore prawdopodobieństwo, że znajdziecie odpowiedni dla siebie moment na zakup.


Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:14 komentarzy:

 1. Świetna robota. Dzięki z wykresy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. Wiedza w jednym miejscu to super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaglądaj częściej, postaram się jak najwięcej dobrej jakościowo wiedzy dostarczać :)

   Usuń
 3. Super, dzięki za rady!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, a Bitbay nie jest przypadkiem już na Cyprze ?? czy Malcie ??

  OdpowiedzUsuń
 5. Spółka z Estonii jest operatorem giełdy BitBay. Ale Bitbay to nadal polska giełda :)

  OdpowiedzUsuń
 6. artykuł bardzo pomocny, pozdrawiam R.

  OdpowiedzUsuń
 7. późno o tym czytam w stosunku do opublikowania. Kilka z nich już znałem ale np. Golden ratio nie. Także dzięki Wielkie

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna robota - jasno, przejrzyście, bez niepotrzebnej otoczki. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobra robota i gratulacje z mam nadzieję osiągniętych zysków! Przydałaby się analiza obecnej sytuacji :)

  OdpowiedzUsuń