czwartek, 23 kwietnia 2020

Kryptowaluta Dash (DASH). Dlaczego mam ją w swoim portfelu?


     Dash (DASH) jest jedną z kryptowalut, którą mam w swoim portfolio. Poniżej znajdziesz garść informacji, dlaczego zdecydowałem się zainwestować akurat w ten projekt. Podam także kilka podstawowych faktów, z którymi powinieneś się zaznajomić, jeżeli myślisz o zakupie tej kryptowaluty.

   
     Dash jest jednym z pierwszych projektów, w który zainwestowałem. Kryptowaluta aktualnie znajduje się na 19. miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które są podstawą, aby zrozumieć działanie i cel projektu:

  • Kryptowaluta Dash ma oznaczać Digital Cash, czyli cyfrową gotówkę. Na początku projekt nazywał się Xcoin, następnie Darkcoin. Nazwy te jednak kojarzyły się negatywnie z Dark Webem i nielegalnymi transakcjami. W 2015 r. nastąpił rebranding i projekt do dzisiaj funkcjonuje pod nazwą Dash.

  • Podaż Dash (DASH) będzie wynosiła 18 900 000 sztuk. Jest to o 2.1 mln sztuk mniej niż podaż Bitcoin. Z mojej perspektywy jest to dobra informacja w kontekście przyszłej wyceny. W stosunku do innych kryptowalut Dash charakteryzuje się niską podażą.

  • Dash zgromadził wokół siebie imponującą społeczność, na samym twitterze projekt śledzi ponad 316 tysięcy użytkowników.

źródło: https://twitter.com/Dashpay

  • W Dash oprócz minerów (górników) transakcje potwierdzane są także przez Masternody. Żeby zostać masternodem musimy być w posiadaniu 1000 sztuk Dash. Właściciele masternodów nagradzani są 45% nagrody za każdy wydobyty blok. Mają oni również prawo brać udział w głosowaniu dotyczącym dalszego rozwoju sieci oraz decydować na co ma być przeznaczone 10% nagrody za każdy blok - środki na utrzymanie organizacji.

  • Podaż Dash zmniejsza się każdego roku o około 7%. Inaczej niż w przypadku Bitcoin, gdzie co około 4 lata nagroda spada o 50% podczas halvingu. Nagroda za każdy wydobyty blok jest rozdzielana pomiędzy masternodów - 45%, górników - 45% oraz budżet na rozwój projektu - 10%.

  • Masternody odpowiadają za 2 ważne funkcje w ekosystemie Dash:

  1.  Private send - zapewnia anonimowość przy wykonywaniu transakcji. Wysyłane coiny są miksowane z innymi transakcjami, co zapewnia anonimowość. Funkcja ta jest opcjonalna.
  2. Instant send - funkcja umożliwia wysyłanie natychmiastowych i nieodwracalnych transakcji.  Cały proces zajmuje kilka sekund.


  • Dash swoje ATH (All Time High) osiągnął 20 grudnia 2017 r. odnotowując wycenę 6 924 PLN za sztukę (notowanie coinpaprika).


     Powyżej masz kilka podstawowych informacji w pigułce, które powinieneś znać, jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją w Dash. Oczywiście są to tylko podstawy, które mogą skłonić cię do dalszego zbadania tego projektu. Żeby zrozumieć dobrze działanie i cel kryptowaluty, zawsze proponuję kierować się zasadą DYOR (Do Your Own Research).

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza