wtorek, 21 kwietnia 2020

MVRV Z-Score. Wskaźnik, który z niesamowitą precyzją pokazuje, kiedy jest najlepszy czas na zakup Bitcoin.


     
     Bitcoin i kryptowaluty to dla mnie długoterminowa gra. Traktuję ją bardziej jak maraton niż sprint. Żeby być dobrze przygotowanym i czerpać z tego rynku profity uważam, że po pierwsze trzeba regularnie śledzić rynek, a po drugie mieć zestaw odpowiednich narzędzi. Dzisiaj omówię kolejny bardzo ciekawy wykres, który może pokazać z niesamowitą precyzją, kiedy jest najlepszy czas na kupno i sprzedaż Bitcoina.

     Im dłużej śledzisz rynek kryptowalut oraz zaczynasz rozumieć wykresy, analizy i dostępne narzędzia, tym większe prawdopodobieństwo, że zrozumiesz pewne zachowania rynku i uda ci się wyjść z niego ze sporym zyskiem. Tak jak pisałem w jednym z wcześniejszych postów, Bitcoin i inne kryptowaluty są dla mnie niesamowitymi aktywami inwestycyjnymi, ponieważ mają niespotykany wcześniej stosunek ryzyka do możliwych zysków. Wiąże się to oczywiście z tym, że rynek jest jeszcze bardzo młody i zmienny. Z jednej strony spora część początkujących inwestorów straciła sporo kapitału - moim zdaniem, głównie z braku podstawowej wiedzy o tym młodym rynku.Z drugiej zaś znamy również niezliczoną ilość historii, kiedy to ktoś zainwestował kilkaset PLN czy USD i po stosunkowo krótkim czasie (kilka miesięcy/lat) zrobił zysk rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy %.

Taki właśnie jest rynek kryptowalut. Sądzę, że za kilka lat nie będzie już tak dużej zmienności z jaką mamy do czynienia teraz, co za tym idzie nie powtórzy się już okazja do tak astronomicznych zwrotów z inwestycji, których nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej w historii. Zapraszam was do śledzenia tydzień po tygodniu mojego portfela inwestycyjnego, żeby przekonać się w perspektywie kolejnych miesięcy, czy faktycznie są możliwe do osiągnięcia ponadprzeciętne zyski.


Jeżeli uważasz ten wpis za ciekawy, zostaw proszę komentarz ze swoją opinią pod postem lub jakikolwiek inny komentarz. Pomoże mi to w lepszym wypromowaniu bloga. Dzięki


    We wcześniejszym wpisie omawiałem 6 wskaźników, które moim zdaniem warto mieć w swoim arsenale, gdy zastanawiamy się nad potencjalną inwestycją w Bitcoin albo inne altcoiny. Dzisiaj chcę dodać do tego zestawu kolejny indykator, który moim zdaniem jest jednym z najskuteczniejszych. Poniżej zamieszczam grafikę ukazującą ten wskaźnik. Nie przeraźcie się, że wygląda na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowanie. Omówimy go krok po kroku i wszystko zaraz stanie się jasne.

autor: @aweandwonder: na podstawie pracy Murad Mahmudov i David Puell
źródło: https://www.lookintobitcoin.com/charts/mvrv-zscore/Żeby dobrze zrozumieć ten wykres, musimy na początku zrozumieć co oznaczają poszczególne linie - niebieska, pomarańczowa i czerwona.Co wykres ten oznacza w praktyce?


  • W momencie, gdy Z- Score (czerwona linia) jest na niskim poziomie w okolicach zielonego pola, były to historycznie bardzo dobre momenty na zakup Bitcoin.

  • Podczas, gdy Z - Score jest na wysokim poziomie w okolicach różowego pola, były to z reguły szczyty cykli rynkowych oraz bardzo dobry moment na sprzedaż swoich kryptowalut.

  • Analizując gdzie jesteśmy na wykresie w tym momencie, możemy wyciągnąć wniosek, że jest to potencjalnie dobry moment na zakup Bitcoin (oraz innych wartościowych kryptowalut)

  • Możemy wykorzystać wykres dla ustalenia własnej strategii zakupowej. Po prawej stronie wykresu widzimy podziałkę od 0 do 10. Historycznie było dobrym pomysłem inwestowanie w okolicach niższych punktów np. od 0 do 3, a sprzedawanie w wyższych rejonach np. od 6 do 10.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:2 komentarze:

  1. Dziękuję za zwięzłe wytłumaczenie tego wskaźnika. Pozdrawiam R.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatny artykuł! Trzymam kciuki za powrót do analiz rynku krypto!

    OdpowiedzUsuń