piątek, 8 maja 2020

Co to jest Blockchain?


       Trafiając na rynek kryptowalut niejednokrotnie usłyszysz o technologii blockchain. Czy tak naprawdę wiesz na czym ona polega? W dzisiejszym wpisie znajdziesz krótki, ale treściwy opis tego, czym jest blockchain.


     Jeżeli spojrzysz na słowo "Blockchain" zauważysz, że składa się ono tak naprawdę z dwóch części, block -blok i chain - łańcuch. Potocznie technologia nazywana właśnie jest łańcuchem bloków. Blockchain jest przełomową technologią, która służy do przechowywania danych o transakcjach zawartych w internecie. Każdy blok posiada swoją pojemność, po zapełnieniu danego bloku informacjami tworzony jest kolejny, który dołączany jest do poprzedniego bloku. Tak właśnie powstaje łańcuch bloków - blockchain.

Dlaczego jest to tak przełomowa technologia? Blockchain jest zdecentralizowanym rejestrem, który nie ma jednego wspólnego "centrum dowodzenia". Każdy z użytkowników na całym świecie posiada swoją, dokładnie taką samą kopię rejestru. Rejestr jest całkowicie transparentny, więc każdy użytkownik na świecie może prześledzić wszystkie transakcje od samego początku powstania łańcucha bloków. Na dzień dzisiejszy blockchain jest najbezpieczniejszą siecią na świecie.

Oprócz wielkiej wartości jaką jest pełna decentralizacja (nie występuje żaden nadrzędny pośrednik tzw. third party, jest to sieć peer-to-peer), blockchain ma także sporo innych zalet. Transakcje raz zapisane w łańcuchu są nieodwracalne i niemożliwe do edytowania/usunięcia. Gdyby ktoś chciał wprowadzić zmiany, wszystkie węzły potwierdzajace transakcje i utrzymujące sieć wykryją, że w jednej z kopii rejestru ma zostać przeprowadzona fałszywa transakcja i sieć ją po prostu odrzuci. 

Technologia Blockchain została przedstawiona przez Satoshiego Nakamoto - tajemniczego twórcę Bitcoina. Jeżeli czytałeś wcześniejsze moje posty, to wiesz, że Bitcoin oparty jest właśnie na tej technologii. Zaprogramowany jest w taki sposób, że za każdy wydobyty blok trafia do sieci określona ilość Bitcoinów. Na samym początku było to 50BTC/blok. Po 4 kolejnych latach nagorda została zredukowana o połowę do 25BTC/blok, a już za 3 dni nastąpi kolejny (trzeci w historii) podział nagrody, za każdy wydobyty blok górnicy otrzymają 6.25 BTC. Sieć zaprojektowana jest tak, że podział nagrody następuję co 210 000 bloków (około 4 lata, 1 blok wydobywany jest średnio co 10 minut) a zjawisko to nazywane jest halvingiem

Blockchain rozwiązuje także problem, który wydawał się wcześniej nierozwiązywalny i uniemożliwiał wprowadzenie skutecznego systemu walut cyfrowych z wykluczeniem centralnego podmiotu. Problemem tym jest tzw. double-spending, czyli podwójne wydatkowanie. Żeby zrozumieć na czym polega ten problem podam ci przykład.

Gotówka nie ma problemu podwójnego wydatkowania ponieważ, gdy chcesz kupić w sklepie napój i płacisz za niego kasjerce 5 PLN, to dając jej bilon nie jesteś w stanie wydać go drugi raz w innym miejscu. Natomiast transakcje z użyciem cyfrowej waluty takiej jak np. Bitcoin odbywają się jak sama nazwa wskazuje cyfrowo. Problemem jest to, że nie było żadnej gwarancji, że osoba płacąca za coś cyfrowo nie skopiuje szczegołów transakcji i użyje tego samego Bitcoina raz jeszcze. W tradycyjnym, scentralizowanym świecie pieczę nad prawidłowością transakcji sprawują banki lub inne instytucje finansowe tzw. third party. Jednak przy wprowadzeniu waluty cyfrowej wyłączającej udział pośredników, cały system musiałby polegać na zaufaniu do innych użytkowników, co oczywiście prowadziłoby do oszustw i nadużyć. 

Każdy blok w sieci blockchain jest opatrzony znacznikiem czasu, jest zatwierdzony przez innych użytkowników sieci i jest nieodwracalny. Każdy użytkownik jest w posiadaniu dokładnie tej samej kopii rejestru. Kiedy chciałbyś wysłać tego samego Bitcoina do dwóch różnych osób (2 różne adresy), obydwie transakcje trafiają do puli niepotwierdzonych transakcji. Kiedy pierwsza z nich zostanie potwierdzona przez całą sieć, to druga zostanie odrzucona i uznana za nieważną. Dzięki temu, że każdy na świecie ma swoją kopię rejestru, a transakcje potwierdzane są w wyniku działań kryptograficznych, niemożliwe jest podwójne wydanie tej samej kryptowaluty.

Jeżeli chodzi o Blockchain to chyba tyle z mojej strony. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz trochę bardziej na czym polega technologia rejestru bloków. Jak zwykle zachęcam do szukania wiedzy we własnym zakresie i traktowania moich wpisów jako swojego rodzaju podstaw. Podstawowe informacje na temat Bitcoin i innych kryptowalut opatrzone są etykietą #podstawy na dole posta. Klikając w nią wyświetlą się posty przypisane tylko do tej kategorii.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza