środa, 13 maja 2020

Crypto Fear & Greed Index - jak odczytywać ten wskaźnik i co powinieneś o nim wiedzieć?


     Dzisiaj zajmę się opisem jednego z podstawowych indykatorów jakim jest Crypto Fear and Greed Index. Jest to wskaźnik, który mówi o tym, jaki aktualnie panuje sentyment na rynku. Jeżeli przeanalizujemy historyczne wskazania tego indeksu, to dojdziemy do wniosków, że jest to bardzo ważne narzędzie w oszacowaniu dobrego momentu na inwestycje w Bitcoin i inne kryptowaluty.

     Jeżeli jesteś na tym blogu już kolejny raz, na pewno zauważyłeś, że jestem fanem analizy fundamentalnej Bitcoina. Uważam też, że żeby odnieść sukces na tym rynku musisz poświęcić czas na naukę i postarać się zrozumieć pewne mechanizmy. Pomimo, że rynek kryptowalut istnieje dopiero od dekady, możemy zauważyć, że jest cykliczny. Jeżeli dołożymy do tego zrozumienie psychologii tłumu i dodamy szereg modeli i wskaźników oraz przede wszystkim wykażemy się cierpliwością, to mamy naprawdę duże szanse na wygenerowanie ponadprzeciętnych zysków.

Żeby ułatwić ci zrozumienie tych mechanizmów regularnie publikuję opisy różnych modeli i wykresów. Jeżeli zaczniesz je rozumieć i brać z każdego z nich co najlepsze, to jesteś na dobrej drodze, żeby zrozumieć ten rynek. Do tej pory seria #wskaźniki jest zdecydowanie najbardziej popularna, a każdy post pod tą etykietą był czytany średnio ponad 1000 razy pomimo tak młodego wieku bloga.

Dla krótkiego przypomnienia modele, które powinieneś znać, żeby być coraz bardziej skutecznym na tym rynku:

Bitcoin Golden Bull Cycle Ratio - model pokazujący jak regularnie zachowywała się cena Bitcoin przy poprzednich dwóch halvingach. Analizując ten wskaźnik możesz określić z całkiem dużym prawdopodobieństwem jak długo będzie trwała kolejna hossa na rynku kryptowalut.

Bitcoin Stock-to-Flow Model (S2F) - model stworzony przez słynnego analityka PlanB, który do tej pory sprawdzał się w ponad 90%, jeżeli chodzi o cenę BTC. Model ten zakłada, że w okolicach końca 2021 roku cena za 1 BTC będzie wynosić 100 000 USD, a do roku 2024 cena może być w okolicach 288 000 USD.

MVRV Z-Score - wykres ten korzysta z trzech danych - rynkowej kapitalizacji Bitcoina, zrealizowanej wartości Bitcoina oraz odchylenia pomiędzy tymi dwiema wartościami. Model ten historycznie pokazywał bardzo skutecznie dobre momenty na zakup oraz sprzedaż (tak żeby wyjść z jak największym zyskiem) kryptowalut. Starałem się opisać go w przystępny sposób, zachęcam cię do kliknięcia w link i przeczytania.

Bitcoin Rainbow Chart - dosyć znany wykres w świecie krypto, ze względu na charakterystyczną tęczę. Całkiem dobrze odwzorowywał do tej pory cykle, które miały miejsce na rynku kryptowalut.


Wracając do tematu, w kilku słowach opiszę Crypto Fear and Greed Index.

Indeks strachu i chciwości - kryptowaluty.
autor i źródło: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Indeks ten pokazuje jaki obecnie panuje sentyment na rynku kryptowalut. Śledząc ten wskaźnik możesz zobaczyć takie wartości jak:

Extreme Fear - bardzo duży strach 

Fear - strach

Neutral - neutralnie

Greed - chciwość

Extreme Greed - bardzo duża chciwość

Historycznie, kiedy indeks pokazywał ekstremalny strach albo strach były to bardzo dobre momenty na zakup Bitcoina. Kiedy natomiast indeks pokazywał chciwość lub ekstremalną chciwość były to dobre momenty na sprzedaż, ponieważ wkrótce potem przychodziła korekta na rynku kryptowalut.
Oczywiście tak prosto jest tylko w teorii, ponieważ kiedy ludzie widzą, że cena spada o np. 60% w ciągu kilku dni to kolejny raz pojawia się retoryka, że to koniec Bitcoina i kryptowalut i spora część osób wyprzedaje swoje aktywa z bardzo dużą stratą. Ci którzy wierzą w rozwój BTC i trzymają nerwy na wodzy robią w tym momencie zakupy w bardzo dobrych cenach.

autor i źródło: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/


Jak widzisz powyżej, wartości w dolnej części wykresu w okolicy 0 był to bardzo duży strach na rynku i potencjalnie dobre momenty na zakupy. Po ostatnim krachu w marcu, kiedy to Bitcoin właściwie w ciągu jednej nocy stracił około 50% zaczął się jeden z najdłuższych okresów na rynku kryptowalut, kiedy panował ekstremalny strach, zaznaczyłem to na wykresie czerwoną linią. Znów okazuje się, że był to idealny moment na inwestycje, a od tego momentu Bitcoin odrobił już ponad 100% w ciągu zaledwie niecałych dwóch miesięcy.

W ramach ciekawostki, poniżej znajdziesz na jakich danych bazują twórcy Crypto Fear and Greed Index, żeby na bieżąco uaktualniać swój wskaźnik:

1. Zmienność 25% - mierzona jest zmienność na rynku i porównywana ze średnimi z ostatnich 30 i 90 dni.

2. Wolumen 25% - jaka jest obecnie liczba kupujących i sprzedających. Wolumen porównywany jest ze średnią z ostatnich 30 i 90 dni.

3. Media Społecznościowe 15% - głównie na podstawie ilości wpisów na Twitter powiązanych z daną kryptowalutą. Badane jest jak duże zainteresowanie jest w danym momencie.

4. Ankiety 15% - przeprowadzane są cotygodniowe ankiety wśród społeczności krypto, żeby zbadać sentyment na rynku.

5. Dominacja 10% - jaka jest obecnie dominacja Bitcoina względem reszty kryptowalut.

6. Trendy 10% - dane analizowane na podstawie wyników z google trends.


Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza