środa, 20 maja 2020

Model, który za każdym razem trafnie przewidywał wzrosty znów dał sygnał na zakup! Wykres Puell Multiple.


     Napływa coraz więcej sygnałów z rynku sugerujących, że nadchodzi kolejny bull market. Na początku kolejnego tygodnia przedstawię kilka bardzo mocnych sygnałów oraz wiadomości, które świadczą o tym, że jesteśmy wciąż bardzo nisko, jeżeli chodzi o wycenę kryptowalut. Dziś przedstawię ci wykres Puell Multiple, który także sugeruje dobry moment na kupno Bitcoina.


     Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć kładę mocny nacisk na różnego rodzaju modele wyceny, wykresy i wskaźniki, które mogą okazać się niesłychanie pomocne przy wyborze odpowiedniego momentu na ulokowanie swojego kapitału na rynku krypto. Seria #wskaźniki jest zdecydowanie najchętniej czytaną wśród wszystkich na tym blogu. Klikając etykietę na samym dole posta, zostaniesz przeniesiony do wpisów, które są do niej przyporządkowane. Moim zdaniem warto mieć w zanadrzu jak najwięcej takich narzędzi, żeby wyjść w odpowiednim momencie z ponadprzeciętnymi zyskami. 

Jesteśmy tuż po 3. w historii Bitcoina halvingu. Dane fundamentalne pokazują, że w czasach kryzysu zainteresowanie Bitcoinem bardzo mocno wzrasta, szczególnie widoczne jest to w krajach, które dotknęła hiperinflacja, takich jak Wenezuela, Argentyna czy Liban. Instytucje finansowe zarządzające wielomilionowymi budżetami coraz śmielej ogłaszają, że część swoich środków lokują właśnie w Bitcoinie jako zabezpieczenie przed inflacją, traktując go jak aktywo nisko skorelowane z rynkami tradycyjnymi. Moim zdaniem są to bardzo wyraźne przesłanki, że w ciągu następnych miesięcy/lat Bitcoin i spora część innych kryptowalut osiągnie bardzo wysokie wyceny, a możliwość kupna 1 BTC poniżej 10 000 USD będzie tylko wspomnieniem. Nie namawiam w żaden sposób do inwestowania w kryptowaluty i uważam, że każdy powinien najpierw posiąść odpowiednią wiedzę zanim wejdzie na ten rynek. Próbuję tylko zwrócić twoją uwagę na pewne informacje, które moim zdaniem jasno pokazują w jakim kierunku pójdzie wycena BTC w dłuższym terminie.

     Wracając do tematu, przygotowałem dziś kolejny wykres, który do tej pory bardzo trafnie określał dobre momenty na zakup Bitcoin. Mowa o wykresie Puell Multiple.

autor: David Puell
źródło: https://www.lookintobitcoin.com/charts/puell-multiple/

    Wskaźnik Puell Multiple skupia się na górnikach wydobywających Bitcoiny oraz ich przychodach. Pod uwagę brane są tu tylko dwie wartości - dzienna wartość wyemitowanych Bitcoinów liczona w dolarach dzielona jest przez 365-dniową średnią wartości emisji Bitcoinów. Model ten powstał, żeby zbadać cykle rynkowe BTC przez pryzmat przychodów z ich wydobycia.

Jeżeli spojrzysz na wykres zauważysz, że są okresy, w których wartość dziennie wydobywanych Bitconów jest dużo niższa niż średnia roczna. Są to miejsca na wykresie, gdy czerwona linia wchodzi w zielony obszar (zaznaczyłem te miejsca czerwonymi okręgami). Niebieska linia w modelu oznacza cenę Bitcoina. Zauważ, że za każdym razem, gdy wartość Puell Multiple wchodziła w zielony obszar był to czas poprzedzający wzrosty BTC. Wykres ten zbiera dane z około 10 ostatnich lat i do tej pory ani razu się nie pomylił. Jak widzisz obecnie znów jesteśmy w zielonym polu, co może oznaczać, że jesteśmy tuż przed kolejnym rajdem cenowym.

Natomiast kiedy wartość Puell Multiple była w czerwonym polu pokrywało się to idealnie ze szczytami wycen BTC (porównaj szczyty Puell Multiple - czerwona linia oraz szczyty wyceny BTC - niebieska linia). Uważam, że indykator, który do tej pory wręcz bezbłędnie pokazywał dobre momenty na kupno i sprzedaż BTC zasługuje na to, aby dodać go do swojego arsenału. Im więcej analizujesz danych fundamentalnych i łączysz je odpowiednio z informacjami, które napływają z rynku, tym masz większą szansę na zrozumienie pewnych korelacji i osiągnięcie niespotykanych na rynkach tradycyjnych zwrotów z inwestycji.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:2 komentarze: