piątek, 1 maja 2020

Szalony rajd Bitcoina, czy to już FOMO? Kilka pojęć, których być może nie znasz, a powinieneś.


     W ostatnich dniach widzimy szalony rajd Bitcoina i innych czołowych kryptowalut. Wielu analityków przewidywało taki scenariusz na podstawie historycznych danych w okolicach poprzednich dwóch halvingów. Wydaję mi się, że możemy mówić o klasycznym FOMO. Trzeba pozostać czujnym przy inwestowaniu w takich momentach, ponieważ po tak dużych wzrostach prędzej czy później rynek musi odreagować.

     Dwa tygodnie temu umieściłem wpis, w którym sugerowałem, że w najbliższym czasie może czekać nas duży rajd cenowy. Świadczyły o tym dane historyczne oraz kilka innych przesłanek, które bardzo mocno uwydatniły się w ostatnim czasie. Zachęcam cię do przeczytania wpisu "Ilość Bitcoin na giełdach najniższa od 3 lat. Czy czeka nas rajd cenowy?" i przefiltrowania go przez pryzmat tego, co dzieje się teraz z ceną Bitcoina. Może to być dobry początek na zauważenie pewnych zależności.

     Jako że tak dynamiczne wzrosty cen przyciągają nowe osoby, które zainteresowane są inwestycją w Bitcoin i inne kryptowaluty, postanowiłem wytłumaczyć kilka podstawowych pojęć, z którymi możesz się zetknąć na początku swojej drogi z kryptowalutami. Pamiętam jak na samym początku było mi ciężko zrozumieć pewne pojęcia. Poniżej znajdziesz kilka z nich, postaram się opisać je najprościej jak potrafię.


FOMO - w obecnej sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami niesamowicie dużych wzrostów w bardzo krótkim czasie, zacznę od FOMO. Fear Of Missing Out, czyli strach że coś cię ominie. Jest to zjawisko, które można zaobserwować podczas bardzo dużych wzrostów cenowych. Mniej doświadczeni inwestorzy widząc, że cena bardzo gwałtownie rośnie, zaczynają kupować. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w okresach "ciszy", kiedy mało kto o tym mówi. Teraz jest duże prawdopodobieństwo, że kupisz w okolicach górki, po której prędzej czy później nastąpi korekta.

ATH - All Time High, czyli najwyższa wycena w historii danego projektu. Na przykład Bitcoin swoje ATH zanotował w grudniu 2017 r. na poziomie około 20 000 USD.

Altcoin - tzw. alternative coin, jest to każda inna kryptowaluta niż Bitcoin.

FIAT - często spotkasz się z tym określeniem. FIAT oznacza waluty fiducjarne, czyli pieniądz tradycyjny taki jak np. USD czy EUR.

FUD - Fear Uncertainty Doubt, czyli strach, niepewność i zwątpienie. Szerzenie informacji, które mają spowodować wyprzedaż swoich aktywów (kryptowalut), po czym osoby/instytucje znając realną wartość danych aktywów kupują je po zaniżonych cenach.

Blockchain - czyli łańcuch bloków. Jest to zdecentralizowany rejestr, w którym zapisywane są wszystkie transakcje. Jest on w pełni transparentny i każdy użytkownik ma do niego dostęp - nie występuje jeden centralny rejestr, tylko jest on rozproszony pomiędzy tysiące użytkowników. Raz zapisanych transakcji nie można usunąć ani edytować.

AML - Anti Money Laundering, czyli działania przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Na skrót ten możesz natknać się np. przy rejestracji na giełdę kryptowalut.

KYC - Know Your Customer, czyli poznaj swojego klienta. Dyrektywa, którą objęte są instytucje finansowe. Wymagana jest rejestracja danych klienta, ma to przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy (AML), wspieraniu terroryzmu i zapobieganiu przekrętom finansowym.

Wieloryby (Whales) - określamy tak osoby lub instytucje, które są w posiadaniu co najmniej 1000 Bitcoinów. Tak zwani grubi gracze.

Satoshi Nakamoto - osoba lub grupa osób, która stworzyła Bitcoin. Do dziś nie znamy prawdziwej tożsamości Satoshi Nakamoto.

Satoshi - nazwa najmniejszej części Bitcoina, nadana na cześć twórcy BTC.
1 Satoshi = 0.00000001 BTC.

ICO - czyli Initial Coin Offering, jest to działanie nowo powstałej firmy (start-upu), którego celem jest zebranie pieniędzy od inwestorów na rozwinięcie swojego projektu (kryptowaluty).

Airdrop - darmowe kryptowaluty w ramach akcji marketingowej danego start-upu. Airdrop coraz częściej wiąże się z wykonaniem kilku prostych zadań w zamian za daną ilość kryptowaluty.

Blok - tak jak pisałem wyżej blockchain jest to łańcuch bloków. W każdym z bloków zapisywane są informacje (o transakcjach) po czym dopisywany jest do niego chronologicznie kolejny blok. W tym momencie za wydobycie przez górników każdego bloku (co około 10 minut) do sieci trafia 12.5 BTC. Za kilkanaście dni podczas halvingu, nagroda zostanie zredukowana o 50% do 6.25 BTC za wydobyty blok.

Klucz publiczny i klucz prywatny - klucz publiczny to twój adres Bitcoin. Możemy przyrównać go do numeru konta bankowego. Klucz prywatny natomiast powinien być znany tylko i wyłącznie posiadaczowi portfela, możemy przyrównać go do hasła do banku.

Seed - są to losowo generowane słowa, które służą do przywrócenia portfela kryptowalutowego. Instalując portfel np. na swoim telefonie, musisz zapisać "słowa ziarenka" i trzymać je w bezpiecznym miejscu. W razie np. zgubienia telefonu jest to twój jedyny sposób, aby odtworzyć swój portfel na innym urządzeniu.

2FA - Two Factor Authentication, czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dodatkowa forma zabezpieczenia wykorzystywana np. na giełdach kryptowalutowych. Przykładowo rejestrując się na BitBay  oprócz hasła możesz podpiąć także Google Authenticator. Za każdym razem przy logowaniu albo transakcjach wykonywanych na giełdzie zostaniesz poproszony o losowo wygenerowany kod, w celu zabezpieczenia przed kradzieżą środków przez osoby trzecie.

Wallet - portfel do przechowywania kryptowalut. Podstawową zasadą jest to, że nie trzymamy zakupionych kryptowalut na giełdach. Padały one ofiarami ataków hakerskich w przeszłości i nie jest to bezpieczne miejsce do trzymania swoich krypto aktywów. Są różne rodzaje portfeli np. portfele sprzętowe (Trezor, Ledger Nano S), portfele papierowe (paper wallets), portfele desktopowe na komputer czy mobilne na telefon (np. Coinomi, Trust Wallet).


Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:
     

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza