poniedziałek, 4 maja 2020

Projekt z dużym potencjałem do zysków, wskaźniki fundamentalne i nie tylko. Wywiad z Piotrem Ostapowiczem - popularnym w świecie kryptowalut youtuberem.


     Tak jak wspominałem na koniec ubiegłego tygodnia, przygotowałem bardzo ciekawy wywiad ze świetnym edukatorem ds. Bitcoin i innych kryptowalut. Z wywiadu dowiesz się między innymi co Piotr sądzi o adopcji kryptowalut w najbliższych latach, jaki projekt może przynieść ponadprzeciętne zyski, jakich wskaźników używa do wybrania odpowiedniego momentu na zakup i sprzedaż swoich kryptowalut.

     Piotr prowadzi kanał na YouTube, który z tygodnia na tydzień zyskuje coraz bardziej na popularności. Porusza na nim tematy związane z kryptowalutami, pieniędzmi i sposobami ich zarabiania w internecie. W bardzo ciekawy i przystępny sposób analizuje dane fundamentalne dotyczące Bitcoina i pomaga w zrozumieniu rynku kryptowalut. Dodatkowo od ponad 2 lat prowadzi bardzo ciekawą serię inwestowania w kryptowaluty z małym kapitałem, gdzie co tydzień za 20 PLN kupuje Bitcoin, a za kolejne 20 PLN inną kryptowalutę. Po takim czasie, można wyciągnąć sporo ciekawych wniosków z tej serii. Po tym krótkim wstępie zapraszam do przeczytania wywiadu, który znajdziesz poniżej oraz do subskrypcji kanału Piotra, moim zdaniem naprawdę warto.

Przypominam, że wywiady z ekspertami zarówno polskimi jak i zagranicznymi znajdziesz klikając etykietę "wywiad" na samym dole posta.


Youtube Piotr OstapowiczW ostatnich dniach byliśmy świadkami bardzo dużych wzrostów ceny Bitcoin i innych czołowych kryptowalut. Patrząc w przeszłość takie momenty przyciągały na rynek sporo nowych, niedoświadczonych inwestorów. Jakie rady mógłbyś dać osobie, która chce zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty?

Przede wszystkim znajoma formułka ''nie inwestuj więcej niż możesz TAK NAPRAWDĘ stracić''. Duże wahania ceny są normalne na tym etapie rozwoju i adopcji Bitcoina, jednak u nowych osób powodują one prawdziwe huśtawki nastrojów. Kiedy nowa osoba zaczyna, zdarza się często, że ''trafi'' w dobry moment, i jak w ostatnich dniach, wartość portfela wzrośnie o 10-30% bardzo szybko. Wtedy widzę często nieracjonalne ''doinwestowanie'' dużo większym kapitałem. Następnie ceny spadają i wartość portfela też. O tyle o ile łatwo jest poradzić sobie z wahaniami w górę na małym portfelu, tak przy spadkach i dużym portfelu utrata 30% w 24h, (np. przy 10 000zł lub 100 000zł) może być bardzo bolesna, nawet na tyle może zaboleć, że sprzedaje się krypto ze stratą obrażając się na wahania rynku i kryptowaluty. Moja rada to zacząć tylko od Bitcoina i strategii DCA (google). Następnie zdobywać wiedzę, robić małe ale ciągłe kroki do przodu rozwijając swoje portfolio kryptowalut. Z czasem warto starać się i budować własną strategię wejścia i wyjścia z inwestycji.

Na kanale Youtube, który prowadzisz można znaleźć bardzo dużo fundamentalnej wiedzy na temat Bitcoina. Pokazujesz całą masę indykatorów i wskaźników i tłumaczysz w jaki sposób je analizować. Jeśli miałbyś wybrać 2 z nich, które pomagałyby wyznaczyć dobre momenty na zakup i sprzedaż kryptowalut, które dwa wskaźniki postawiłbyś na podium?

Dwa to za mało. Mówię też często o tym na moim kanale. Analiza fundamentalna na podstawie danych z blockchaina jest bardzo dobra i taki wskaźnik jak Z-Score daje nam sporo trafnych danych, jednak mogą być one niewystarczające. Na tym rynku często rządzą emocje, więc warto znać sentyment inwestorów w danym okresie, a do tego może posłużyć nam Fear & Greed index. Należy obserwować portfele dużych graczy oraz ilość kryptowalut na giełdach. Na koniec analiza techniczna także może nam pomóc. Pamiętajmy, że do tych danych mają dostęp wszyscy, nie muszą być one skomplikowane,  jednak czym więcej osób ich używa tym bardziej będą ewoluować, dlatego do tych dwóch dorzuciłbym jeszcze kilka aby zwiększyć nasze szanse na rynku.

W ostatnim wywiadzie zapytałem znanego eksperta ds. Bitcoin i technologii blockchain Crypto Lark'a o to, jakie pytania dostaje często od nowych osób. Zapytałem go także o co ludzie zaczynający inwestowanie w kryptowaluty nie pytają, a powinni. Jaka byłaby Twoja odpowiedź?

Najczęściej pytają ''kiedy kupić/kiedy sprzedać''.  I to jest ok. Zwłaszcza na początku, sam zadawałem takie pytania. Jednak z czasem, kiedy zacząłem zgłębiać temat Bitcoina i blockchaina, zrozumiałem w jakim kierunku zmierzamy, a jest to, wcześniej czy później adopcja tej technologi w naszym codziennym życiu oraz praktycznie wszystkich gałęziach gospodarki. Dlatego pytaniem jakie warto sobie zadawać poza ''jak bezpiecznie kupić i przechowywać kryptowaluty'', powinno być to: ''jak mogę używać Bitcoina/kryptowalut w swoim życiu i/lub biznesie?''  oraz ''Jak mogę zarabiać w Bitcoinie/kryptowalutach''. Jedni ogarną to szybciej, inni wolniej, jednak uważam, że z czasem wszyscy będziemy mieć kontakt z krypto codziennie. Póki co, kiedy takich pytań jest naprawdę mało, wiemy jak wcześnie jesteśmy w rozwoju tej technologii, a to oznacza więcej okazji także inwestycyjnych, a to z kolei, większą adopcję kryptowalut, więc wszystko idzie jak powinno.

Jak widzisz rozwój kryptowalut w kolejnych 5 latach? Mają szansę wejść do mainstream'u czy to jeszcze za wcześnie?

Jeszcze 2 lata temu powiedziałbym, że za wcześnie i perspektywa 10-15 lat jest jak najbardziej możliwa. Dziś jednak mamy kryzys gospodarczy, który tak naprawdę jeszcze nie zaczął się rozkręcać, a przynajmniej nie doświadczamy jeszcze konsekwencji działań rządów i banków centralnych. Drukuje się globalnie kosmiczne ilości nowych środków płatniczych, które biorą się z powietrza, co każdego dnia osłabia także naszą walutę. Widzimy co się dzieje w krajach, gdzie waluty fiducjarne tracą na wartości, a z drugiej strony ludzie ratują swoje majątki właśnie zamieniając swoje środki płatnicze na Bitcoinia. Sprawia to, że zrozumienie kryptowalut a najbardziej Bitcoina, jest już na zupełnie innym poziomie. To jednak nie wystarczy do pełnej adopcji. Mnóstwo projektów pracuje nad tym, aby wprowadzić krypto do mainstreamu. To kwestia czasu, kiedy pojawią się optymalne rozwiązania. Uważam jednak, że niestety zdecentralizowane kryptowaluty nie wyprą obecnego systemu fiducjarnego w całości. Ani banki ani rządy na to nie pozwolą. Uważam natomiast, że Bitcoin i niektóre altcoiny zajmą swoje miejsce na tym rynku i także wezmą ''swój kawałek tortu''. Ludzie wybierają zawsze wygodę i bezpieczeństwo. Kryptowaluty właśnie to dają oraz wiele więcej. Tak jak już się nie pierze ubrań we ''Frani'' bo nastał czas wygodniejszych automatów, tak samo będzie z krypto, zwłaszcza kiedy zaufanie ludzi do swoich walut narodowych zacznie spadać. Z tej perspektywy 5 lat może być wystarczające.

Gdybyś mógł wybrać jedną kryptowalutę z małą kapitalizacją rynkową, ale z bardzo dużym potencjałem do wzrostów, na który projekt byś postawił? Pamiętamy oczywiście o tym, że duży potencjał wzrostowy wiąże się z większym ryzykiem inwestycyjnym.

Przede wszystkim uważam, że krypto nie muszą mieć małego market capu żeby mieć bardzo duży potencjał wzrostu. Rynek Bitcoina to wciąż tylko 1/100 rynku złota. A myślę, bazując na cechach BTC, że prześcignie on złoto w tej rywalizacji, o ile taka walka w ogóle jest :) Ludzie od tysięcy lat ufają aktywom deficytowym, a takim właśnie jest Bitcoin. Nie widzę przeszkody żeby i BTC i Złoto osiągnęły zdumiewające wyniki. Wracając jednak do małych kapitalizacji, dla mnie token CNEX może być tym czarnym koniem. To token giełdowy, giełda startuje za kilka tygodni. Jest to także tzw. Utility Token (jak np. BNB służy do opłat giełdowych czy IEO). Zwykła giełda to za mało jednak żeby się wyróżnić na tym zatłoczonym rynku. Dlatego znajdziemy na niej takie rzeczy jak np. Bracket Trading co ułatwi trading wielu osobom. Głównym problemem nowych giełd jest też brak płynności, natomiast tutaj od dnia pierwszego ma być dostęp do płynności giełdy Binance czy także Kraken. Perków jest dużo więcej, dlatego mam CNEX w swoim portfelu jako kandydata na czarnego konia. Kupowałem go podczas ICO po $0.03, później po $0.02 kiedy pojawił się na pierwszej giełdzie w handlu do BTC i USDT. Dziś jego cena to $0.08, jednak myślę, że to dopiero początek wzrostów. Sprawdzimy za rok lub dwa jak się sprawy mają ;) 

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza