wtorek, 23 czerwca 2020

Błąd, który popełnia większość nowych inwestorów. Cena kryptowaluty vs kapitalizacja rynkowa.


     Myślę, że prawie 100% nowych inwestorów w świecie krypto, a także spora część, która inwestuje już kilka miesięcy nie ma świadomości, że przy kupnie kryptowalut, kapitalizacja rynkowa może okazać się ważniejszym wskaźnikiem niż aktualna cena projektu.

     Sporo osób widząc Bitcoina za 40 000 PLN stwierdza, że jest on zbyt drogi i trzeba poszukać czegoś tańszego, co z pewnością da lepiej zarobić. Pomijając fakt, że BTC dzieli się do 8. miejsc po przecinku i możemy kupić np. 0.00001500 BTC, czyli 150 Satoshi. Bitcoinów będzie tylko 21 milionów i niemożliwe jest, aby każdy mógł posiadać chociaż 1 BTC, tym bardziej, że część kluczy prywatnych do niektórych monet zostały bezpowrotnie stracone i nigdy nie zostaną odzyskane. Realnie więc w obiegu będzie docelowo znacznie mniej niż 21 000 000 sztuk BTC.

Wraz ze wzrastającą adopcją kryptowalut przyjdzie czas, gdy bardzo wartościowe będą małe części Bitcoina. Co do adopcji, to dziś wypłynęła informacja jakoby PayPal przygotowywał możliwość bezpośredniego kupna kryptowalut dla swoich użytkowników. Jeżeli okaże się to prawdą to 325 milionów ludzi z dnia na dzień dostanie możliwość zakupu krypto bezpośrednio ze swojego konta na PayPal. Jest to ogromny news, gdyż na giełdach kupują osoby, które są już w jakimś stopniu świadome wartości kryptowalut i muszą mieć chociaż podstawową wiedzę, żeby obsłużyć giełdę. PayPal pozwoli wypłynąć BTC do mainstreamu.

źródło: https://www.coindesk.com/
autor: Ian Allison

Podobna sytuacja ma miejsce w Australii, gdzie wprowadzane są automaty z Coca-Colą za którą między innymi zapłacimy Bitcoinem. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia.

     Wracając do głównego tematu. Nowe osoby z reguły myślą w taki sposób: dlaczego za 100 PLN mam kupić 0.0025 BTC skoro mogę znaleźć inny projekt jak przykładowo Tron (TRX), który aktualnie wyceniany jest jedynie za 0.06 PLN/TRX. W takim razie za 100 PLN kupię 1 666 TRX. Niech urośnie chociaż do jednej złotówki, przecież złotówka to jest nic w porównaniu do Bitcoina, który kosztuje 40 000 PLN. Gdyby TRX wzrósł do 1 PLN to miałbym 1 666 PLN.

źródło: https://coinpaprika.com/pl


Niestety tak to nie działa. I teraz dochodzimy do sedna tematu. Cena kryptowaluty vs kapitalizacja rynkowa kryptowaluty. Jak zauważysz na grafice powyżej cena za 1 TRX wynosi 0.06 PLN. Jednak niżej widzisz, że kapitalizacja rynkowa projektu wynosi 4 304 986 946 PLN. Oznacza to, że jeżeli pomnożysz wszystkie coiny TRX, które są w obiegu razy cenę 1 sztuki (0.06 PLN) to otrzymasz właśnie kapitalizację rynkową.

I teraz cała magia, żeby twój TRX urósł chociaż do 0.12 PLN, czyli wypracował 100% zwrotu w projekt musiałoby być wpompowane kolejne 4 304 986 946 PLN. Czyli kapitalizacja rynkowa musiałaby być dwukrotnie większa. Więc jak widzisz nie jest to tylko 6 groszy więcej na jednej sztuce (z 0.06 do 0.12 PLN), ale są to kolejne 4 mld PLN, które musiałyby być wrzucone w ten projekt przez inwestorów, aby cena wzrosła tylko do 0.12 PLN.

Idąc tym tropem przy robieniu swojego research'u warto zwrócić uwagę jaką kapitalizację rynkową ma dany projekt. Zobacz dwa przykłady poniżej:źródło: https://coinpaprika.com/pl

Zauważ, że Litecoin ma kapitalizację rynkową na poziomie 11 miliardów PLN, natomiast kapitalizacja rynkowa Verasity to tylko 13 milionów PLN. Tak więc, żeby każdy z tych projektów mógł urosnąć o 100%, to w Litecoin musi być wpompowane kolejne 11 miliardów PLN, natomiast w Verasity tylko 13 milionów PLN. Dlatego część osób wyszukuje tzw. gems (perełki,diamenty) z małą kapitalizacją rynkową i jeżeli uda im się znaleźć projekt, który stanie się popularny i będzie na niego duży popyt są w stanie zarobić na nim x10 czy x100 (setki lub nawet tysiące %). Jednak nie jest to oczywiście łatwe znaleźć tak dobre projekty w gąszczu tysięcy kryptowalut i trzeba pamiętać, że kryptowaluty z małym marketcap'em (kapitalizacją rynkową) są bardzo ryzykowne.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza