wtorek, 3 listopada 2020

Dlaczego Bitcoin przekroczy cenę 20 000 USD w ciągu kilku najbliższych miesięcy?
     W dzisiejszym wpisie przedstawię ci argumenty, które moim zdaniem świadczą o tym, że cena Bitcoina ma bardzo dużą szansę przekroczyć poprzednie ATH (All Time High) w ciągu kilku najbliższych miesięcy. W momencie pisania tego tekstu cena 1 BTC wynosi 8 685 USD, z tej perspektywy taki scenariusz może wydawać się mało prawdopodobny, moim zdaniem jednak jest on bardzo realny.


      Być może ciężko w tym momencie o pozytywne nastawienie do ceny Bitcoina biorąc pod uwagę ostatni spadek ceny ponad 1000 USD w ciągu zaledwie jednej godziny. Czytając fora i grupy dyskusyjne widać, że spora część osób jest mocno zaskoczona. Dodatkowo na początku marca mieliśmy jeden z największych spadków w historii BTC, kiedy to cena jednej sztuki w ciągu nocy spadła o około 50%. Należy jednak pamiętać, że Bitcoin jak żadne inne aktywo bardzo szybko odrobił straty i po około 6 tygodniach notował wycenę o ponad 100% wyższą od tego dołka. Co więcej, kiedy spojrzymy na poprzednie 2 halvingi, to zobaczymy, że korekty nawet na poziomie 30-40% nie są niczym nadzwyczajnym. Jeszcze tydzień czy dwa tygodnie temu większość inwestorów znała dobrze zasadę "buy the rumours sell the news" (kupuj plotki, sprzedawaj newsy) i wiedziała, że sporo osób może grać pod wydarzenie jakim jest halving Bitcoina i wyprzedać się w jego okolicach. Teraz natomiast mnóstwo z nich dziwi się, że Bitcoin i inne kryptowaluty zaliczyły korektę, twierdząc, że nigdy nie zobaczymy nowego ATH.

Trochę na przekór tym osobom, chcę przedstawić ci dzisiaj kilka argumentów, które moim zdaniem świadczą o tym, że przebijemy największą notowaną do tej pory wycenę 1 BTC na poziomie około 20 000 USD w kolejnych kilku miesiącach (mniej niż rok). Zachęcam cię do podzielenia się swoim zdaniem w komentarzu, czy uważasz taki scenariusz za prawdopodobny?

Przechodząc do sedna poniżej znajdziesz przesłanki, które moim zdaniem (nie jest to porada inwestycyjna!) mogą sugerować przebicie dotychczasowego All Time High na Bitcoin oraz sporej części innych kryptowalut, gdyż reszta rynku z reguły podąża za BTC.

1. Halving Bitcoin, który wydarzy się już dziś wieczorem - za dosłownie kilka godzin nastąpi redukcja nagrody za każdy wydobyty blok. Od teraz do sieci zamiast 12.5 BTC będzie trafiać 6.25 BTC, czyli dzienna podaż Bitcoina zmniejszy się z 1800 sztuk na 900 sztuk. Klikając tutaj sprawdzisz ile godzin pozostało do halvingu. Jest to niepodważalnie bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności Bitcoin. Kiedy halving nastąpi, zegar się "wyzeruje" i będziemy odliczać ponad 1400 dni do kolejnego. Dlaczego jest to takie ważne wydarzenie z perspektywy ceny Bitcoina?

Po pierwsze, dwa poprzednie halvingi w 2012 r. i 2016 r. były początkiem bardzo dużych wzrostów ceny Bitcoin (oraz innych projektów). Bitcoin zyskał od lokalnego dołka przed 1 halvingiem do najwyższej wyceny po tym halvingu około 13 300%. Drugi halving wyglądał całkiem podobnie, jeśli chodzi o liczby. Od lokalnego dołka przed drugim halvingiem do szczytu po halvingu Bitcoin zyskał około 12 160%. Po pierwszym halvingu Bitcoin osiągnął najwyższą wycenę po około 12. miesiącach, po drugim najwyższa wycena zanotowana była po około 18. miesiącach od halvingu.

Po drugie, średnia cena Bitcoin przez ostatnie 2.5 roku to około 7 000 USD. Żeby utrzymać cenę na tym poziomie, rynek miesięcznie musiał "wchłaniać" około 400 mln USD. Pokazuje to poniższe równanie:

30d x 24h x 6blocks x 12.5btc x $7k = ~ 400 mln USD

30d = 30 dni.
24h = 24 godziny.
6blocks = 6 wydobytych bloków na godzinę, średnio 1 blok na 10 minut.
12.5btc = nagroda za każdy wydobyty blok (12.5 Bitcoina).
$7k = 7 000 USD, uśredniona cena 1 BTC przez ostatnie 2.5 roku.

Za kilka godzin nagroda za każdy blok zostanie zredukowana o 50%, czyli zamiast 12.5 BTC do sieci będzie trafiać 6.25 BTC. Żeby utrzymać dotychczasową średnią cenę 7 000 USD wystarczy 200 mln USD zamiast 400 mln USD (zamień w działaniu 12.5btc na 6.25btc). Biorąc pod uwagę, że z roku na rok wpływa na rynek krypto coraz więcej kapitału i zapewne w najbliższej przyszłości będzie to sporo więcej niż 400 mln USD/miesiąc, a żeby utrzymać cenę wystarczy 200 mln USD po halvingu, zastanów się jaki to będzie miało wpływ na wycenę. Wpływ kapitału na rynek kryptowalut przedstawił PlanB - twórca modelu Stock-to-Flow (S2F):

autor i źródło: https://twitter.com/100trillionUSD


2. Miliarder i założyciel funduszu hedgingowego Tudor Investment Corporation Paul Tudor Jones inwestuje w Bitcoin - 7. maja na oficjalnej stronie Bloomberg - największej na świecie agencji prasowej specjalizującej się w rynkach finansowych, pojawił się artykuł z ww. multimiliarderem. Powiedział on, że kupuje Bitcoin jako zabezpieczenie przeciwko inflacji i że Bitcoin przypomina mu swoim zachowaniem złoto w latach 70'. "Najlepszą strategią dla maksymalizacji zysków jest posiadanie najszybszych koni. Jeśli miałbym przewidywać, takim koniem będzie Bitcoin". Paul Tudor Jones zarządza funduszem wartym kilka milardów USD, deklaracja tak znanego multimiliardera na łamach Bloomberg'a, który czytany jest przez miliony osób z całego świata, jest na pewno czymś bardzo pozytywnym. Moim zdaniem taka informacja może mieć ogromny wpływ na inne fundusze i instytucje finansowe, które zarządzają milionami dolarów i w tych ciężkich czasach zdecydują na ulokowanie części kapitału w Bitcoinie.

3. Amerykański FED drukuje biliony dolarów a w ślad za nim podążają Banki Centralne innych krajów - kryzys, którego jesteśmy świadkiem jest zupełnie inny niż poprzednie krachy w ostatnich latach. Zostały przerwane łańcuchy dostaw, zawieszona produkcja, ludzie mają zakaz przemieszczania się itd. Banki Centralne państw drukują niespotykaną dotąd ilość pieniędzy, żeby ratować gospodarkę. Waluty poszczególnych krajów tracą na wartości co w kolejnych miesiącach doprowadzi do sporej inflacji, a w niektórych krajach takich jak np. Wenezuela czy Argentyna do hiperinflacji. W krajach z ogromną inflacją widzimy rekordowe zainteresowanie Bitcoinem, ludzie kupują go, żeby ochronić swoje oszczędności przed szalejącą inflacją. Dodatkowo część z "wydrukowanych z powietrza" pieniędzy w końcu trafia na różne rynki. Biorąc pod uwagę coraz większą świadomość ludzi nt Bitcoina i to, że jego kapitalizacja wynosi obecnie około 160 mld USD, wystarczy stosunkowo niewielki kapitał (w porównaniu do tradycyjnych rynków), żeby bardzo mocno wywindować cenę do góry. Bardzo ważną cechą Bitcoina jest to, że jest ustalona z góry maksymalna podaż, która wynosi 21 mln sztuk. Nie ma możliwości, żeby ktokolwiek stworzył więcej Bitcoinów, tak jak robią to bez opamiętania banki z walutami fiducjarnymi. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że Bitcoin może okazać się świetnym aktywem przechowującym wartości, a także w dłuższej perspektywie dającym pomnożyć swoje oszczędności.

4. Rynek Bitcoina jest bardzo mały w porównaniu z innymi rynkami finansowymi - Bitcoin powstał w 2009 roku, czyli ma dopiero 11 lat. W porównaniu z innymi aktywami jesteśmy dopiero w fazie bardzo wczesnego rozwoju. Mimo, że Bitcoin coraz częściej traktowany jest jako cyfrowe złoto, to wielkość rynku BTC do rynku złota jest 42 razy mniejsza.

autor i źródło: https://twitter.com/glassnodealerts

Jednak podczas obecnego kryzysu Bitcoin ujawnił pewną bardzo ważną cechę, która moim zdaniem stawia go wyżej od fizycznego złota. Jest to jego dostępność oraz możliwość przenoszenia wartości. Możemy zaobserwować, że sporo ludzi na całym świecie postanowiło przeznaczyć część środków na zakup fizycznego złota, przez co cena kruszcu gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach. Kolejnym aspektem jest to, że bardzo ciężko w tym momencie zakupić fizyczne złoto, bo po prostu go brakuje. Często musimy liczyć się z czasem oczekiwania nawet 6-8 tygodni. Dodatkowo gdybyś chciał ulokować większą ilość oszczędności w złocie, to przemieszczając się np. do innego kraju jego transport może okazać się problematyczny. Bitcoin wyeliminował te problemy. Możesz kupić nawet niewielką część BTC o każdej porze dnia i nocy, a wartość kilkuset złotych lub kilkunastu milionów złotych może być przechowana np. na portfelu mobilnym lub sprzętowym, który swoją wielkością przypomina pendrive. To jak mały jest teraz rynek BTC i kryptowalut, pokazuje tylko jak bardzo dużo miejsca mamy na adopcję i wzrosty.

5. Liczba adresów z co najmniej 0.1 BTC i 1 BTC osiąga kolejne szczyty - pokazuje to, że w czasach kryzysu, coraz więcej ludzi jest skłonna zainwestować kilka czy kilkanaście tysięcy USD czy PLN swoich oszczędności w Bitcoin. Co za tym idzie więcej osób rozumie w czym tkwi wartość Bitcoina. Nie sądzę, żeby ktoś był chętny do zainwestowania części swojego kapitału w coś, czego nie rozumie.

autor  i źródło: https://twitter.com/glassnodealerts


autor i źródło: https://twitter.com/glassnodealerts

6. Fundamentalnie Bitcoin jest dużo mocniejszy niż podczas hossy w 2017 r. - Hashrate sieci Bitcoin jest wielokrotnie wyższy niż w 2017 roku, co oznacza, że sieć jest dużo bezpieczniejsza i jest podłączone nieporównywalnie więcej komputerów, które wydobywają Bitcoiny i utrzymują całą sieć.

autor i źródło: https://www.blockchain.com/charts/hash-rate

Z każdym miesiącem przybywa nowych użytkowników, a zatem wzrasta adopcja kryptowaluty i świadomość ludzi o jej wartości. Bitcoin za kilka godzin stanie się prawie tak mało dostępnym aktywem jak złoto, a za kolejne 4 lata będzie już 2 razy rzadszy niż złoto.

źródło: https://www.weissinc.com/media/images/newsletters/2019/WCA100219_1.jpg


Moim zdaniem do końca tego roku lub na początku kolejnego, jest bardzo prawdopodobne, że przekroczymy cenę 20 000 USD za 1 BTC. Do takich wniosków skłaniają mnie argumenty, które przedstawiłem powyżej oraz obserwacja rynku, coraz większa adopcja kryptowalut wśród ogromnych korporacji i powiększająca się świadomość "zwykłych" ludzi. Jest to oczywiście tylko i wyłącznie moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza