niedziela, 31 stycznia 2021

Jak korzystać z giełdy Uniswap?

 


     Uniswap to zdecentralizowana giełda, na której odbywa się handel setkami tokenów. Często można zainwestować tutaj w projekty, które nie są listowane jeszcze na żadnej tradycyjnej (scentralizowanej giełdzie) a w przyszłości mają szanse stać się topowymi projektami.

     Wiem, że dla sporej grupy osób przeskok z tradycyjnej giełdy krypto takiej jak bitbay czy binance może być trudny do ogarnięcia. Na podstawie swojego doświadczenia zwrócę uwagę na kilka punktów, które być może pomogą w postawieniu pierwszych kroków na Uniswap.


Po pierwsze uniswap jest zdecentralizowaną giełdą (DEX) i korzystając z niej jesteśmy cały czas posiadaczami swoich kryptowalut w odróżnieniu od giełd tradycyjnych, scentralizowanych (CEX). Kiedy trzymamy środki na giełdzie tradycyjnej i ona upadnie, wtedy nasze kryptowaluty przepadają (dlatego zawsze po zakupie wysyłamy krypto na portfel zewnętrzny).

Po drugie na uniswap jest setki projektów, w które można zainwestować już od pierwszego dnia ich istnienia i zanim zostaną wylistowane na giełdach typu binance, huobi czy okex już sporo na nich zarobić. Oczywiście jest też mnóstwo scamu, więc trzeba uważać w co inwestujemy swoje pieniądze.

Uniswap jest to zdecentralizowana giełda obsługująca tokeny ERC-20, czyli projekty które budowane są na Ethereum (ETH).

Żeby zacząć korzystać z uniswap najlepiej ściągnąć sobie portfel metamask jako rozszerzenie swojej przeglądarki (brave, mozilla, chrome) i wtedy mając wpłacone ETH na portfelu metamask, łączymy się z giełdą uniswap.


Mając założony metamask należy wejść na giełdę uniswap i połączyć się ze swoim walletem (czerwone strzałki). Kiedy już to zrobimy w miejscu "connect wallet" będzie wyświetlana ilość naszych ETH, które mamy na portfelu metamask.

źródło: https://app.uniswap.org/#/swap

Teraz gdy już macie połączoną giełdę z portefelem, w górnej części "From" możecie ustawić za jaką ilość ETH chcecie kupić dany token. Natomiast poniżej w sekcji "To" wybieracie token jaki chcecie kupić za swoje ethery.

Może być sytuacja, że kiedy rozwiniecie listę tokenów, nie będzie pozycji, która was interesuje. Powiedzmy, że jest to projekt Polastarter (POLS). W takiej sytuacji odpalacie Coingecko i kopiujecie numer kontraktu.

źródło: https://www.coingecko.com/pl

Następnie klikając "select a token" wklejacie numer kontraktu i token zostanie wyszukany. Klikacie "add token" i od tej pory będzie on wyszukiwany w waszej liście. Teraz możecie wymienić ETH na POLS.

https://app.uniswap.org/#/swap

Warto zwrócić uwagę na opcję "Slippage Tolerance". Kupując tokeny przez uniswap często mają one małą płynność i w trakcie transakcji ich cena może się zmienić. Początkowo slippage tollerance ustawione jest z tego co pamiętam na 0.5%. Jeżeli w momencie transakcji cena zmieni się powyżej tej wartości to odrzuci wam transakcję. Ja mam ustawioną tą wartość na 2% i dla mnie jest to optymalny wybór.

https://app.uniswap.org/#/swapPodsumowując coraz więcej osób korzysta ze zdecentralizowanych giełd i można znaleźć tam naprawdę bardzo ciekawe projekty w bardzo wczesnej fazie rozwoju, ale i też nadziać się na scam. To co opisałem powyżej wynika z mojego doświadczenia i myślę, że może komuś się przydać przy stawianiu pierwszych kroków.

Jeżeli jesteś nowy i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty polecam zarejestrowanie się na polskiej giełdzie BitBay. Moim zdaniem jest to najlepsza i najprostsza w obsłudze giełda na sam początek (klikając w poniższy link masz pewność, że jest to faktycznie strona BitBay).


Jeśli chcesz mieć dostęp do setek kryptowalut i tokenów polecam zarejestrowanie się na giełdzie Binance. Jest to topowa giełda, gdzie setki projektów kupisz np. za Bitcoin czy Ethereum, ale także jest możliwość robienia zakupów za PLN.


Disclaimer:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza